مقالات

وکیل قضایی و وکیل اداری چه کسی است؟

وکیل قضایی و وکیل اداری چه کسی است؟
عبارت وکیل دادگستری (قضایی) و وکیل اداری (کاری) را همه ما زیاد شنیده ایم،اما آیا این دو نوع وکالت با هم تفاوتی دارند؟
وکیل دادگستری یا قضایی به وکیلی گفته می شود که پروانه وکالت داشته و به همین علت حق وکالت از اشخاص را در دادگاه ها و سایر مراجع قضایی دارد.برای اینکه شخصی بتواند وکیل دادگستری شود،باید در رشته حقوق تحصیل کرده و پس آن با قبولی در آزمون وکالت،از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه،پروانه وکالت دادگستری دریافت کند.توجه داشته باشید که فقط اشخاص دارای تحصیلات حقوقی که دارای پروانه وکالت باشند،می توانند از جانب اشخاص حقیقی به عنوان وکیل در دادگاه ا شرکت کرده و از حقوق آن ها دفاع کنند و اشخاص حقوق دانِ فاقد پروانه وکالت،جز در موارد استثنائی،حق چنین کاری را نخواهند داشت و در صورت مداخله در چنین اموری،بر اساس قانون وکالت مورد مجازات قرار خواهند گرفت.
در مقابل،وکیل اداری به هر شخصی گفته می شود که به موجب یک قرارداد وکالت اداری (که ممکن است دست نویس باشد یا در دفاتر اسناد رسمی امضا شده باشد) وکیل کاری شخصی شده است تا در ادارات مختلف،کارهای اداری شخص دیگری را انجام دهد.توجه داشته باشید که اولا،وکیل اداری می تواند هر شخصی،با سواد یا بیسواد،با هر نوع تحصیلات و هر سابقه ای باشد و هیچ مجوز یا ویژگی خاصی در وکیل اداری مورد نیاز نیست؛ دوما،وکیل اداری صرفا حق مراجعه به ادارات را دارد و به هیچ وجه حق وکالت در مراجع قضایی،ارائه مشاوره حقوقی،مداخله در کارهای قضایی و دفاع از موکل در دادگاه را ندارد و همانطور که گفته شد،در صورت مداخله در این امور وفق قانون وکالت مورد مجازات قرار خواهد گرفت.
ممکن است این سوالات برای شما هم پیش آمده باشد: چه تفاوتی بین وکیل پایه یک و پایه دو است؟ شغل وکالت چند درجه و پایه دارد؟ آیا وکلای پایه یک بهتر هستند یا پایه دو؟ کارآموز وکالت چه کسی است؟ آیا کارآموز وکالت می تواند وکالت کند؟ عضو کانون وکلای دادگستری یا عضو مرکز وکلای قوه قضائیه به چه معنی است؟ وکیل رسمی دادگستری چه تفاوتی با وکلای دیگر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *