چرا جمال خاشقی روزنامه نگار عرب ربوده شد؟

روزنامه‌نگار برجسته عربستانی که به انتقاد از حکومت کشورش معروف بود، در حین مراجعه به یک کنسولگری عربستان ناپدید شد. او زمانی سردبیر یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب عربستان به نام الوطن بود و از او به عنوان روزنامه‌نگار نزدیک به محافل قدرت در ریاض و مشاور دولت عربستان یاد می‌شد.

اما با قدرت‌گیری محمد بن سلمان، ستاره اقبال او افول کرد و سرانجام حتی ماندن در کشور را دشوار یافت. جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سابقا متنفذ عربستانی، پس از مدت‌ها مخالفت با سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، روز سه‌‎شنبه در حین مراجعه به کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید شد و تمام اخبار او قطع شد. او در سال 1958 در مدینه به دنیا آمد و تا زمانی که در عربستان بود، در رسانه‌های سعودی سمت‌های متعددی را برعهده داشت.

در اوایل زندگی حرفه‌ایش، به عنوان خبرنگار چندین روزنامه مشغول به کار بود. علاوه بر کار رسانه‌ای، از سال 2004، مشاور رسانه‌ای شاهزاده ترکی الفیصل، سفیر سابق عربستان در لندن و واشنگتن، بود. جمال خاشقجی کیست و چرا ربوده شد؟ او با شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر سعودی، هم روابطی داشت. این شاهزاده قرار بود شبکه‌ای ماهواره‌ای به نام العرب، راه‌اندازی کند. خاشقجی به سمت مدیر کل این شبکه منصوب شد، اما کار این شبکه مدت زیادی طول نکشید. در واقع، شبکه العرب، فقط یک روز پخش شد.

خاشقجی را می‌توان یکی از نیرو‌های دوران ملک عبدالله بن عبدالعزیز، دانست. او در آن دوره، در رسانه‌های عربستان حضور فعالی داشت یادداشت‌های او به طور مکرر در روزنامه سعودی الحیات منتشر می‌شد. اما در دوره ملک سلمان و پسرش محمد ماجرا متفاوت شد.

چرا جمال خاشقی روزنامه نگار عرب ربوده شد؟

 

اما سرانجام سال گذشته، به طور دواطلبانه به تبعید خودخواسته در واشنگتن تن داد. پس از استقرار در واشنگتن، یادداشت‌های انتقادی متعددی علیه ولیعهد عربستان و سیاست‌های داخلی و خارجی او، بخصوص جنگ یمن، نوشت. یادداشت‌های او در رسانه‌های مشهوری همچون اشپیگل و فایننشال تایمز منتشر می‌شد.

 

در این اواخر، او در روزنامه واشنگتن‌پست مطلب می‌نوشت. خاشقجی طی یادداشتی در مجله آلمانی دیر اشپیگل، از تمرکز قدرت و سرکوب منتقدان توسط بن سلمان انتقاد کرده بود. آیا این انتقادات، باعث ربوده شدن خاشقجی شد؟ اگر چه هنوز خاشقجی به تازگی ناپدید شده و تحقیقات پلیس ترکیه در این باره هنوز ادامه دارد، اما بسیاری از ناظران، انگشت اتهام را به سوی دولت عربستان نشانه گرفته‌اند. روز سه شنبه خاشقجی برای تکمیل اسناد ازدواجش به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما پس از این مراجعه ناپدید شد. به نظر می‌رسد خاشقجی هم احتمال می‌داد به خاطر انتقاداتش از بن سلمان ربوده شود.

 

به همین دلیل قبل از ورود به ساختمان کنسولگری به نامزدش گفته بود اگر اتفاقی برای او بیافتد با حزب عدالت و توسعه تماس بگیرد. همزمان انتشار خبر ناپدید شدن خاشقجی، خبرگزاری رسمی عربستان گزارش کرد که ریاض از طریق پلیس اینترپل یک متهم به کلاهبرداری را به کشور بازگرداند. شاید به همین دلیل، نامزد خاشقجی در برابر کنسولگری عربستان تحصن کرده و گفته “می‌خواهم او به سلامت از کنسولگری بیرون بیاید”.

روزنامه واشنگتن‌پست هم در خصوص این روزنامه‌نگار بیانیه‌ای صادر کرده و گفته تحولات مربوط به او را پیگیری خواهد کرد. هنوز ربوده شدن خاشقجی توسط حکومت عربستان تایید نشده است. اما سابقه این حکومت در ربودن معارضانش از خارج باعث شده بن سلمان در مظان اتهام قرار گیرد. از سال 2003 تاکنون، حداقل سه شاهزاده معارض، از قلب اروپا ربوده شده و به عربستان بازگردانده شده‌اند. در سال 2004، شاهزاده سلطان بن ترکی، دولت ریاض را به ربودنش متهم کرد. این شاهزاده گفته نیرو‌های حکومتی پس از بیهوش کردنش، او را با هواپیما به ریاض بازگردانده‌اند.

 

بیوگرافی خدیجه چنگیز

خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقچی خبرنگار عربستانی در سال ۱۹۸۲ در ترکیه به دنیا آمده است

او نیز همانند همسرش در حوزه خبرنگاری و نویسندگی فعالیت می کند و تاثیر زیادی در افشای حقیقت مرگ جمال خاشقچی داشته است